Jump to content

Dragi forumaši,

TOYOTA club Serbia forum će ostati aktivan i funkcionalan do daljnjeg.
Forum će raditi normalno bez ikakvih prekida u kontinuitetu.

Dobrodošli na forum!

P.S.
Nakon registracije, napravite novu temu u sobi Parking kako bi ste se predstavili. Tada otključavate pristup svim ostalim sobama i temama foruma.

Photo

Zatamnjena stakla vs. ZOBS

folija folije tamna stakla zakon zobs

• Please log in to reply
222 replies to this topic

#1 Mr Nebojša

Mr Nebojša

TcS Team

• Validating
  • PipPipPip
  • 2981 posts
  • LocationČačak
  • GT86 & Celica GT4

Posted 22 September 2009 - 19:21

obavezno i prednja, tamna stakla bezkompromisno ulepšavaju izgled auta :)

#2 Vojislavbb

Vojislavbb

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1630 posts
  • LocationNovi sad, Sombor

Posted 22 September 2009 - 20:21

A sta je dozvoljeno od strane zakona po tom pitanju?To vec duze zelim da pitam...
Sta kaze zakon? 25% ili 30%? ajde nek kaze neko, samo da je validno....

#3 Seiz

Seiz

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 2835 posts
  • LocationVrnjacka Banja

Posted 22 September 2009 - 20:26

Po trenutno vazecem zakonu fabricki zatamljena stakla su dozvoljena... Sva naknadna zatamljivanja su zakonom zabranjena.....

A po novom zakonu od nove godine moci ce da se zatamnjuje naknadno, sva stakla sem prednjih (vozacko, suvozacko i prednja soferka)...

Zato se i dvoumim dali da radim prednja stakla, jer cu morati da skidam foliju od 01.01.2010. :(

Jos kada bolje razmislim... najverovatnije i necu prednja jer Celicu necu ni voziti do 23.12.2009... :(

#4 Vojislavbb

Vojislavbb

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1630 posts

Posted 22 September 2009 - 20:32

Ok, a mozda je glupo pitanje:Recimo kad izadje novi zakon, ja stavim 100% ili 75% foliju nazad, a 25% napred..Kako ce panduri znati da mi to napred nije fabricki???

#5 Seiz

Seiz

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 2835 posts
  • LocationVrnjacka Banja

Posted 22 September 2009 - 20:34

Pa posalju te na vanredni tehnicki pregled....

Mada sam cuo da je par kretenskih pandura nekim likovima proveravalo tako sto su upaljacem pokusali da zapale foliju.... (idioti)

#6 Milos CTS

Milos CTS

Racing Crew & TcS Team

• Moderators
  • PipPipPip
  • 9357 posts
  • LocationBeograd
  • Corolla E123 (2zz-ge) TSn

Posted 22 September 2009 - 20:49

ja sam u soku, pa da li su toliko ne normalni ja vozim 30% na NISSANU 3 godine i 35% na TOYOTi i nikad mi ni jedan pandur nije rekao nista. sreca valjda. e da da ne bude zabune 30% tj 35% je vidljivost u autu ne zatamnjenost

#7 icrcarevski

icrcarevski

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 15 posts

Posted 23 September 2009 - 13:19

Sto je vama lepo sto mozete bar malo da zatemnite stakla. Kod nas u Makedoniju postoi zakon da ako auto fabricki nije sa temnim staklima onda nista. E sada ko nesto uveli da moze da se zatemne samo zadnja stakla na 35% vidljivosta a predna do 15%

#8 Vojislavbb

Vojislavbb

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1630 posts

Posted 24 September 2009 - 23:48

E pa lepo.... Danas mi kolega kaze na poslu da on ima atest na svoju foliju. Navodno radio ju je u glass servisu i kostala ga je 130 eura komplet. Sa atestom kaze da mu milicija ne moze nista ni po ovom ni po sledecim zakonima..

Kakav je to atest u pitanju? Dali je iko cuo za to? Pokusacu sutra da pogledam kako izgleda taj dokument..MOzda ga skeniram i postujem..

#9 dzvini

dzvini

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3814 posts
  • LocationBeograd, Chukarichka Padina
  • Corolla TS '02

Posted 25 September 2009 - 00:05

Imam ja taj "papir" kao atest za proshli auto Renault 19...fora je koliko se secam da tu pishe shta je i gde ugradjeno i ako me neko smara ili pocepa foliju ili tako neshto ja se javim servisu i kazem ko je bio u pitanju, broj znachke i ime i kao "naje.ace", ne znam koliko je to tachno...uglavnom pitalo me nekoliko pandura za foliju ja sam se samo pravio fini i blesav i nishta mi nisu srali...verovatno zato shto to i ne postoji u zakonu...ne pishe nishta...

#10 Vojislavbb

Vojislavbb

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1630 posts

Posted 25 September 2009 - 07:23

Ajde ako imas mozes li ga skenirati i postaviti na forum?

#11 dzvini

dzvini

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3814 posts
  • Corolla TS '02

Posted 25 September 2009 - 15:11

Ma to nije atest jer ovi mi rekoshe da to i ne postoji vec samo servisni list koji je i kao garancija meni. Reche mi lik ako neko bilo shta smara oko toga samo uzmem podatke policajca i nishta ne radim, javim njemu i on sredjuje dalje...a shta i kako ne znam...kada god su me pitali za folije ja se pravio blesav, kazem kupio tako i cutim dalje, oni ne pitaju nishta vishe i to je to...da postoji zakon oko toga verovatno bi me uveliko kaznili ili naterali da skidam...

Samo ovo sam dobio...

Posted Image

#12 Mr Nebojša

Mr Nebojša

TcS Team

• Validating
  • PipPipPip
  • 2981 posts
  • LocationČačak
  • GT86 & Celica GT4

Posted 25 September 2009 - 15:37

Dzvinijeva priča je sasvim tačna, mene redovno zaustavljaju kao da sam magnet za policilu i skoro svaki drugi policajac me je pitao za tamna stakla,dakle moja celica je zatamnjena bukvalno sve sem prednje soferšajbne i to skoro pa najačom 100%-tnom folijom.Svaki put moj odgovor je bio fabrički je tako odrađen auto, a hvala bogu policija ne zna ni koji je to auto a kamo li da li se fabrički odrađuje ili ne.Ponoviću samo da NE POSTOJI nikakav zakon kojim je regulisana zabrana kretanja vozila sa tamnim staklima, a nema ni indicija da će se tako nešto skorije pojaviti, tako da ljubitelji zatamljenih auta,bacite se na posao ;)

#13 dzvini

dzvini

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3814 posts
  • Corolla TS '02

Posted 25 September 2009 - 17:15

Znachi pravac servis za zatamnjivanje stakala :-)

#14 Našud

Našud

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3445 posts
  • LocationStari kraj
  • Carina E 1.6 AT190 & Corolla 1.3 E100

Posted 16 December 2009 - 01:05

Copy/Paste

На основу члана 7. и 246. Закона о безбедности саобраћаја на путевима Републике Србије, Министар за инфраструктуру доноси
П Р А В И Л Н И К
О ПОДЕЛИ МОТОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И ТЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУТЕВИМА
I ОПШТЕ ОДРЕДБЕ

Члан 75.
Ветробран и сва стакла на моторном или прикључном возилу, осим предњег ветробрана на мотоциклу и мопеду с два или три точка и без кабине возача, лаком четвороциклу без кабине возача и четвороциклу који немају кабину возача, морају бити хомологовани и уграђени у складу са одредбама једнообразних техничких
36
услова. Ветробрани морају бити слојевити - ламинирани, односно не смеју бити од каљеног („TOUGHEND” или „TEMPERED“) стакла ни када се накнадно замењују.
Ветробран се не сме накнадно затамњивати. Бочна стакла у равни возача могу бити накнадно затамњена тако да укупна вредност пригушења светла не прелази 25%. Остала стакла на возилу осим ветробранског стакла могу бити накнадно затамљена.
Степен рефлексије стакала на возилу не сме прелазити 15% како не би дошло до заслепљивања других учесника у саобраћају.
Од одредаба другог става овог члана могу одступати само возила са посебном дозволом Министарства које је надлежно за послове саобраћаја.

#15 Vojislavbb

Vojislavbb

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1630 posts

Posted 28 March 2010 - 10:09

Docekali smo i letnje vreme. Razmislja se o zatamljuvanju stakala, jer je sad, po novom zakonu dozvoljeno.  8) 8) 8)

Da li neko moze da protumaci ovu odredbu zakona, pa da kaze koja od dole navedenih folija zadovoljava navedene uslove?
Po meni, gledajuci na vrednost prigusenja svetla, ni jedna..  ???

Da li da zatamnimo, pa da se pravimo ludi, i pozivamo na zakon, i da je sad dozvoljeno, bez obzira na procenat prigusenja?  ;)

Posted Image

#16 Seiz

Seiz

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 2835 posts
  • LocationVrnjacka Banja

Posted 28 March 2010 - 12:36

Meni je na Celici folija pod sifrom 75002 LUMOUSINE prezadovoljan sam sa njom  :-* ,
uz foliju sam dobio i neke strane sertifikate, tako da sada samo trazim gde moze da se atestira,
da odem odnesem potrebnu dokumentaciju i naravno da pouplacujem takse (sto je kerovima i najbitnije da nam oduzmu novac >:( )...

#17 Vojislavbb

Vojislavbb

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1630 posts

Posted 28 March 2010 - 13:28

Limousine probija prvilo refleksije za 5%, a za prigusenje svetla da ni ne pricam, 66%...

Ja sam razmisljao o Diamant, zadovoljava zakon po refleksiji, a za prigusenje je po meni najprihvatljivija nijansa crne, 80%...

#18 Našud

Našud

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3445 posts
  • LocationStari kraj

Posted 28 March 2010 - 17:48

Skoro videh da imam atest za ta zatamnjena stakla, videću da postavim slike ili u toku noći ili sutra... Mada, kako se priča, više se oni ne izdaju, pa kao sad i ti važeći, više ne važe... Znam samo da sam pre neki dan imao "bliski susret treće vrste" gde mi je uvažen atest.

#19 Našud

Našud

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3445 posts
  • LocationStari kraj

Posted 29 March 2010 - 16:35

Evo ovako - pokušao da slikam, međutim, mnogo mi loše ispadaju slike, jer je atest stariji, a ima i neke mrlje "a la baš se nekad dobro jelo, baš".

U svakom slučaju, prvi papir predstavlja "komercijalni atest za svetlosnu propustljivost" gde stoji koja vrsta folije je uzeta na test i zaključak. Atest je izvršen u instituti za nuklarne nauke . Vinča

Drugi papir je "izveštaj o kontroli kvaliteta za staklo sa folijom" gde je konstatovano da staklo zadovoljava, jer se nije raspalo prilikom testa udarnog opterećenja... Izveštaj uradio Fakultet tahničkih nauka i NS-a.

Na trećem papiru, za koji ne znam gde je,  piše o vrsti folija i propustljivosti...

#20 aleksandar402

aleksandar402

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 11 posts
  • Locationnovi sad

Posted 15 June 2010 - 09:11

Na svako autu koji sam vozio, sam sam i zatamnio stakla, uglavnom su to bile folije sa "pijace". Od smrt tamnih do blagih folija.
Panduri me zaustavljali  dok sam vozio sve te razl.automobile i ni jedan nikad nije ništa pitao, da li zbog toga što su dobro odrađena stakla bila ili što ne znaju da li to tako treba fabrički.
Kada sam radio atest za sl.auto za plinski uređaj na mašinskom fakultetu u NS-u, pitao sam da li rade i ateste za folije, odgovor je NE, i još me začuđeno pogledao.
Kaže da to možda radi samo vinča u srbiji,ali nije ni u to siguran. Na celica-i imam Sun Guard folije napred recimo 25 % a nazad oko 75 %, extra mi je, mislim da ću do kraja života zatamljivati svoje automobile, skidati katalizatore, stavljati izduv da viri više od dimenzije vozila i sl.
Čuo sam da neki servisi,ljudi koji zatamljuju stakla i izdaju neke srtifikate, potvrde.....
Ništa vam to ne vredi, ako nije od ovlašćene ustanove koju je država ovlastila, kazna vam ne gine

Also tagged with one or more of these keywords: folija, folije, tamna, stakla, zakon, zobs

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users