Jump to content

Dragi forumaši,

TOYOTA club Serbia forum će ostati aktivan i funkcionalan do daljnjeg.
Forum će raditi normalno bez ikakvih prekida u kontinuitetu.

Dobrodošli na forum!

P.S.
Nakon registracije, napravite novu temu u sobi Parking kako bi ste se predstavili. Tada otključavate pristup svim ostalim sobama i temama foruma.

Photo

Zatamnjena stakla vs. ZOBS

folija folije tamna stakla zakon zobs

• Please log in to reply
222 replies to this topic

#21 Seiz

Seiz

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 2835 posts
  • LocationVrnjacka Banja

Posted 24 November 2010 - 00:33

http://www.blic.rs/S...ipak-dozvoljeno

#22 Liftman

Liftman

TcS Uča

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3610 posts
  • LocationGotham City
  • Bugatti Veyron...ali shhhh nemoj nikom da kazes

Posted 22 September 2014 - 00:21

Jel neko uopste rdio atest kada je zatamnio stakla i da li nekome ikad neko trazio atest za stakla?

#23 Našud

Našud

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3445 posts
  • LocationStari kraj
  • Carina E 1.6 AT190 & Corolla 1.3 E100

Posted 22 September 2014 - 07:20

Nisam čuo, niti lično imao problem zbog zadnjih stakala, ali jesam da je bilo problema kod prednjih kada se pretera...

P.S. Kako sam diplomatski izbegao odgovor...

#24 wazzuu

wazzuu

Racing Crew

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 1829 posts
  • LocationNBG
  • Celica ST202, Yaris 1.0

Posted 22 September 2014 - 07:31

Ide tebi ta diplomatija ;) Zadnja bez atesta i niko me nista nije pitao

#25 Đole

Đole

Samurai

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 647 posts
  • LocationBelgrade

Posted 22 September 2014 - 19:11

Mene kad zaustave spuštam stakla :D Za zadnja nikada nisam čuo da su nekome pravili problem dok za prednja ima puno pravo da te smara pa čak i zahteva da na licu mesta skidaš folije što se nekima i dešavalo.

#26 Nessa

Nessa

TcS Team & Racing Crew

• Moderators
  • PipPipPip
  • 3528 posts
  • LocationBeograd
  • Celica 5th gen.

Posted 22 September 2014 - 20:39

Meni skidali sa nozem na licu mesta i od tada folije me ne zanimaju pa taman premijer da mi izda potvrdu-atest :)

#27 Mello87

Mello87

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 451 posts
  • LocationČačak
  • Toyota Celica T18 1.6 ST-i

Posted 22 September 2014 - 20:57

Nažalost atest za zatamljena stakla, zakonski gledano, nije niko u mogućnosti da izda jer postoji mnogo komplikacija i zakonskih nesuglasica trenutno, tako je meni bar rečeno.

Sve što ti izdaju ili daju spada pod termin "šećerna vodica" i validno je isto onoliko kao što ti AMSS izda medjunarodnu vozačku, tj stampani kartončić sa slikom.

Što se samog zatamljivanja tiče, još nisam video da neka patrola ima uredjaj za merenje stepena zatamljenosti pa samim tim, kao što reče Našud, ukoliko se pretera onda mogu da prave problem, ukoliko je približno onoj zakonskoj granici na licu mesta to oni ne mogu znati pa samim tim ni u jednom slučaju ne smeju narušiti ili na bilo koji način ugoziti, oštetiti privatno vlasništvo, tj auto.

Zakonske norme definisane u ZOBS-u i službenom glasniku su da ne postoje ograničenja zatamljenosti stakala koja se nalaze iza srednjeg stuba auta, tj sva ona stakla koja nisu u ravni sa vozačem mogu biti zatamljena i 100%. 

Bočna stakla koja se nalaze u ravni sa vozačem smeju biti naknadno zatamljena ali da ukupna zatamljenost ne prelazi 30%, što znači da ukoliko su stakla fabrički tonirana onda folija koja se lepi ne sme da premaši zatamljenost od 30% u kombinaciji sa staklom koje je fabrički tonirano.

Prednji vetrobran ne sme biti zatamljen uopšte.

I na kraju da zatvorimo začaran krug, ko odredjuje stepen zatamljenosti i daje potvrdu koja ničemu ne služi? Država uzima pare za ateste koje isto posle ne priznaje, lepo smišljena prevara.

#28 bomwollen

bomwollen

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 191 posts
  • Auris 1.6 Valvematic

Posted 29 September 2014 - 11:12

Mello87 je lepo sve objasnio od A do Š što bi se reklo...

Bilo je jedno vreme priča da taj atest izdaje institut Vinča i AMSS. Jedino oni imaju tu dozvolu i mogućnost. Isto tako sam čuo da je bar ljudi otišlo tamo, ne sa ovog foruma, i da su svi rekli zašta sam ja dao pare.

Druga stvar što nisam nigde nikada čuo da je nekom tražen taj papir ili da patrola ima uređaj za merenje te propustljivosti. Mislim da ga patrola nikada neće ni imati nego eventulano da te pošalju na vanredni tehnički.

U slučaju da su prednja stakla vidno zatamnjena, da ne kažem da se ne vidi ama baš ništa kroz njih, neće vam pomoći ni jedan papir ako naletitie na čika policajca koji nije raspoložen. 

Folija koja bi obezbedila tih 30%, da kažem u zakonskim okvirima, apsolutno ni ne odaje utisak i da imate foliju. Video sam i na slikama a i lično.

Iskreno ja sam stavio prvu sledeću varijantu, doduše na fabrički tonirana prednja stakla, i dok nisam pročitao ovu temu skroz sam i zaboravio da sam zatamnjivao ta stakla, pre evo već ima godinu dana. :) 

Svega dvoje troje ljudi me je pitalo jel su nešto malo zatamnjena stakla, dok ostali nisu ni primetili a da ne pričam o mojim roditeljima koji i dalje ne primećuju razliku evo već godinu dana ponavljam :D  

#29 Milos CTS

Milos CTS

Racing Crew & TcS Team

• Moderators
  • PipPipPip
  • 9357 posts
  • LocationBeograd
  • Corolla E123 (2zz-ge) TSn

Posted 29 September 2014 - 11:34

Tvoja/naša obaveza je da imamo atest ako imamo foliju, ako imamo foliju i nemamo atest automatski smo u prekršaju.

Nije na njima da određuju da li imamo dozvoljeni procenat zatamnjenosti auto nego na stručnim licima koji ne postoje

Kao što neće on da gleda proverava ispravnost plina nego se samo proverava da li postoji i da li važi atest

#30 bomwollen

bomwollen

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 191 posts
  • Auris 1.6 Valvematic

Posted 29 September 2014 - 12:23

Sam si rekao: "strucna lica koja ne postoje". Slažem se da je obaveza svih nas da imamo odgovarajući i validan dokument za svaku propisanu stavku .Ali ipak tvoj/moj/naš lični izbor je da li ću ja nešto tako obezbediti i po ovom pitanju. 

Plin nije baš za poređenje, po meni, jer ipak je generalno mnogo opasnija stvar pa ako si toliko lud da imaš neki zbudženi plin onda jedini papir koji ti je potreban je onaj iz mentalno-zdravstvene ustanove...

#31 Liftman

Liftman

TcS Uča

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3610 posts
  • LocationGotham City

Posted 18 October 2015 - 15:04

Lepo objasnjeno u vezi atesta

http://www.registrac...d-svetla-xenone

#32 Milos CTS

Milos CTS

Racing Crew & TcS Team

• Moderators
  • PipPipPip
  • 9357 posts
  • LocationBeograd
  • Corolla E123 (2zz-ge) TSn

Posted 18 October 2015 - 15:14

Mogao si to u neku adekvatniju temu da staviš nisi od juče

#33 Liftman

Liftman

TcS Uča

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3610 posts
  • LocationGotham City

Posted 20 October 2015 - 00:41

Koju?? Posto se tice i atesta za plin i za stakla i za kuku....nisam znao u koju pa rekoh aj u chat

elem, stigla jos pojasnjenja

http://www.polovniau...nih-stakala.php

http://www.abs.gov.r...avljenih-vozila

#34 Bauk011

Bauk011

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 286 posts
  • E12 Wagon 4zz-fe

Posted 20 October 2015 - 21:06

Meni ovo u vezi zatamljenih stakala nije najjasnije, tj. ovak zakon, kao i mnogi drugi, nije precizan. A i te kako me se tice...pa me interesuje sta mi je ciniti kad me plavci zaustave. 

#35 Mello87

Mello87

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 451 posts
  • LocationČačak
  • Toyota Celica T18 1.6 ST-i

Posted 20 October 2015 - 21:31

Mene samo bre zanima šta njih ima da zanima ogibljenje, spojleri i ostalo, pa ako ću na svoj auto da stavim ogibljenje koje meni odgovara šta on ima da ga kontroliše.

#36 NenadRAV4

NenadRAV4

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 1199 posts
  • LocationBeograd
  • Corolla ee90 1.3, RAV4 2.2 D4D

Posted 20 October 2015 - 21:33

Nesto mi pada na pamet po pitanju tog atesta za zatamnjena stakla... Sta je prepreka staviti neku jeftinu foliju koja minimalno zatamnjuje, otici da se dobije atest za to, a onda odlepiti i staviti neku ne previse tamniju? Na foliji nema serijski broj, niti ce to dalje neko da proverava posle dobijenog atesta. Gresim li mozda nesto? :)

#37 MikSa

MikSa

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 2168 posts
  • LocationZvezdara
  • TOYOTA COROLLA GTI AE92 4AGE REDTOP SMALLPORT

Posted 20 October 2015 - 22:21

u pravu si Nenade,oni nemaju cim tu foliju da oznace kad prodje atest a i nema na sebi nikakvih oznaka ;)

#38 Liftman

Liftman

TcS Uča

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3610 posts
  • LocationGotham City

Posted 20 October 2015 - 22:41

Da, ali od trenutka kupovine te folije do upisa u saobracajnu ti treba da puknes oko 34.000 dinara....da li ces nesto ustedeti sa takvom eskivacijom???? Da, 5000 din na sve to  :D  :D  :D  :D  :P

#39 novakno1

novakno1

the rock does not stop until I lose my licence

• Učlanjen
  • PipPip
  • 242 posts
  • LocationBeograd
  • Toyota Avensis LB 1.8

Posted 20 October 2015 - 23:14

Али стварно ме интересује...

ЗАШТО би радио атест за задња бочна и задње стакло, ако могу да се и "префарбају"... ако се одлепе при 120км/ч и угрозе другог возача можда? како проверавају квалитет споја?

за предња бочна јасно, мере продор светлости и 31% = скидај

#40 Liftman

Liftman

TcS Uča

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3610 posts
  • LocationGotham City

Posted 20 October 2015 - 23:33

Zato se kupuju atestirane folije kod kojih postoji dovoljno lepka da se to ne desi.....a i lepe se iznutra :)

a za atest pozadi ...to i mene brine ako moze kako hoces

Ja se vise razmisljam da uradim onu "mesh" foliju kao kod reklama na autobuskim staklima....spolja kao da je prefarbano a iznutra ka spolja se moze videti svet...samo sto na spoljasnjoj strani ne bih nista stampao, tj default crna

Also tagged with one or more of these keywords: folija, folije, tamna, stakla, zakon, zobs

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users