Jump to content

Dragi forumaši,

TOYOTA club Serbia forum će ostati aktivan i funkcionalan do daljnjeg.
Forum će raditi normalno bez ikakvih prekida u kontinuitetu.

Dobrodošli na forum!

P.S.
Nakon registracije, napravite novu temu u sobi Parking kako bi ste se predstavili. Tada otključavate pristup svim ostalim sobama i temama foruma.

Photo

Saveti za put u Inostranstvo

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 04 May 2014 - 12:58

nije nikakav bauk niti ce vas na granici sacekati specijalci sa automatskim puskama...pravila postoje i svako ce se lako snaci u tim pravilima koja su apsolutno logicna, a garantujem da cete se po povratku vise nervirati kada udjete u srbiju pa se nadjete u situaciji da recimo neko vozi levom trakom 80 i ne pada mu na pamet da se skloni, isto tako prekjuce riba vozi logana 60 desnom trakom a tri slepera je obilaze pa se napravio haos...
ono na sta treba da obratite paznju u inostranstvu vezano za auto, mozete da imate problem samo ako nesto bas odudara i na prvi pogled privucete paznju granicne policije, isto tako mozete da prodjete ali ako kojim slucajem napravite neki prekrsaj ili udes onda cete biti pod lupom policajaca i gledace svaku sitnicu na kolima.
mozda je off ali je korisno kratko uputstvo za neke zemlje, korisno je znati...
hrvatska:
dozvoljena max.brzina je 130 ali niko vam nece praviti problem ako odete i na 150. leva traka svuda sluzi samo za preticanje ali imajte u vidu da ni desnom ne smete da vozite ispod neke bezbedne brzine koja ne ugrozava saobracaj, putarina se placa na naplatnim rampama, od granice do zagreba je 16.02 evra, u pravcu ka ljubljani imate jos 1 evro, ka mariboru 4 evra.
od opreme je potrebno sve ono sta je i kod nas potrebno.benzin se placa u kunama, u turistickoj sezoni primaju evre ali je los kurs, putarina se moze platiti u evrima a kusur vracaju u evrima.
slovenija:
na ulasku u sloveniju kupujete vinjetu, 7 dana 15 e, 30 dana 30 evra, kazna ako vam je istekla ili je nemate je 300 e, ako imate nalepljeno vise od vazece isto tako mozete platiti kaznu, ja sam prosao sa opomenom.cena benzina je oko 1.5 evra na njihovom petrolu koji je pod francuskim marcheom gde mozete jesti a i spavati, sve pumpe su im odlicno snabdevene, parkinzi cisti i uredni.
naplatne rampe postoje ali na njima postoji prolaz bez zaustavljanja za vozila koja imaju vinjetu sa 40 km/h, vrlo je bitno znati da ako vam se pokvari auto i uredno ste u zaustavnoj traci platicete kaznu d 500 evra!slep sluzba vas vozi direktno u servis, popravka automobila na parkingu je zabranjena!
austrija:
na ulazu se kupuje vinjeta koja je malo skuplja, 18 e deset dana ali da znate da se placa prolaz kroz tunele, nije skupo, do 2 evra je ta putarina, putevi su odlicni, sto se odmora tice za svaku preporuku je lanac motela "oldtimer" gde se moze spavati, jesti, jednom sam spavao i cena za nocenje za dve osobe je 80 e sa doruckom, korektno, ima ih 4 na pravcu do becha.
Posted Image
ceshka:
na ulazu se takodje kupuje vinjeta, 10 dana 15 evra, lepi se iskljucivo u donjem desnom uglu gde je nasa reg.nalepnica, tj iznad nje, ako je zveknete na neko drugo mesto mozete platiti kaznu.
ako ulazite iz pravca becha ide se lokalnim putem do glavnog auto puta koji je zila kucavica i ide pravac od praga ka slovackoj, e sad tu nastaje problem, put je katastrofalan, to su zapravo velike betonske ploce gde se svaki spoj oseca, dilatacija je bukvalno po 3 cm. jos jedan savet, na granici nemojte menjati vishe od 20 evra jer je kurs izuzetno los, kod njih postoji fazon da daju bolji kurs na kolicinu tako da cete taj normalni kurs dobiti jedino ako promenite 200-300 evra odjednom, dobro procenite koliko vam novca treba za vreme dok ste tamo.
u pragu ako vozite na lpg mozete da imate veliki problem sto se parkiranja tice jer je na svim otvorenim parkinzima i u javnim garazama parkiranje takvih konvertovanih vozila bez obzira na atest zabranjeno
Posted Image
italija:
granica izmedju slovenije i italije ne postoji, ostao je samo objekat gde prolazite max brzinom od 40 km/h, moze se desiti da vec na prvoj krivini stoje karabinjeri i mogu vas zaustaviti, traziti pasose i postaviti uobicajena pitanja koliko novca imate itd.znaju uglavnom nemacki i engleski.putarina s eplaca na naplatnim rampama, za potez od trsta do milana morate da izdvojite 28 evra, benzin je skup, oko 1.78, lpg nema na svakoj pumpu ali ga ima ponegde, posebno treba obratiri paznju na lopove, naime na parkinzima ima rumuskih bandi koje haraju na tom pravcu, obicno ih je po trojca u kolima i obicno jedan pridje navodno da pita nesto dok drugi krade iz kola, znam za dva slucaja gde su ljudi bili max.obazrivi pa su uspeli da ih opljackaju, putarina ka svajcarskoj je tru puta po 2 evra, u pravcu ka genovi izadje sve oko jos 12 e, u italiji postoji posebna traka za kamione tako da auto put ima 4 trake, jos jedna info.postoje dva odmorista za kamione, jedno kod venecije dugo iza milana, obicno izlaze oko 2 ujutru tako od tada krece guzva na putu, dozvoljeno im je da se preticu, ako idete nocu gledajte da prodjete veneciju pre 2 ujutru ;)

#2 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 04 May 2014 - 13:31

svajcarska:
na ulazu se kupuje vinjeta i tu postoji osoba koja gleda da li je imate ili ne, odmah vas izdvaja sa strane ako je nemate, kosta 40 sfr za godinu dana, moguce je platiti u evrima {35e} dodatnih troskova za putarinu nema, tuneli se ne placaju.benzin kosta oko 1.80 sfr ali tng ima mozda na par pumpi, dve ili tri.posebno treba obratiti paznju na brzinu jer imaju radare koji ne blicaju i pomeraju ih jer su na stativima.ima i onih fixnih za koje se znaju gde su.na auto putu mozete prekoraciti brzinu do 10 km/h i necete dobiti kaznu, tolerancija je do 7 km/h a za onih prekoracenih 3 valjda nece da se cimaju da vam salju kaznu.u naseljenom mestu je druga stvar, ako prekoracite i za 3 km/h stize kazna 20 sfr.ako vam nestane benzin na auto putu doci ce policija i prodace vam kanticu od 5 litara po ceni od 5 franaka za litar ali cete platii kaznu jos 500 jer ste ostali bez benzina.policije nigde nema ali su tu, na mestima gde se obavlja kontrola oni vas opomenu trouglom na kome pise policija da znate da se posle stotinak metara zaustavljaju.u principu svuda ima kamera i radarai treba biti ne obazriv nego samo postovati signalizaciju, a sve je vise nego jasno obelezeno pa cete se voziti vise nego opusteno.
najduzi je tunel kroz gothard, 18 km i tu postoji jasna signalizacija koliko odstojanje treba drzati
Posted Image
Posted Image

malo je klaustofobicno vec posle deset km :D
nemacka:
putarina se ne placa, granice sa okolnim drzavama nema, ali treba znati da bez obzira na to sto nema ogranicenja brzine ipak ga ima na nekim deonicama, uglavnom je posle deset uvece do ujutru svuda ogranicenje brzine 130 km/h, u naseljenim mestima postoje ogranicenja i kamere, mene jej anuara meseca ove godine pecnula kamera za prekoracenje od 10 km/h i stigla mi je kazna u martu 60 evra ovde na kucnu adresu od naseg sudije za prekrsaje, procedura je da odete kod sudije, jel jesi-jesam, ides u banku i platis u evrima i nasem sudu ide 1873.64 dinara za sudske troskove.sva ostala pravila su kao i svuda u evropi.

francuska:
granice sa okolnim zemljama postoje samo formalno, na pravcu iz genove ka nici ne postoji nista osim table da ste usli u francusku,
Posted Image
putarina je skupa ko otrov tako da iskreno nemam pojma koliko smo dali za pravac do nice, moze se i uz obalu ali je mnogo sporije i posebno u monte carlu zna da bude guzva da se jedva moze proci, generalno vrlo su osetljivi na nepropisno parkiranje svuda i pauci samo zuje, pariz je prica za sebe i po meni tamo treba koristiti metro i i druge alternativne nacine prevoza, nista nije neuobicajeno da ako neko vidi mesto gde se jedva moze uparkirati da vam svojim branikom pomeri auto za pola metra ili vam odere branik, niko se zbog toga ne uzbudjuje niti ce vam se izviniti, isti slucaj kao u italiji :lol: parking je skup i po javnim garazama ide izmedju 1.60-2 evra na sat.

#3 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 04 May 2014 - 14:25

luxemburg:
mala drzavica ali policije vise nego bilo gde, granice nema tako da jedino po navigaciji mozete znati da ste tu, kazne su paprene za bilo kakav prekrsaj i placaju se na licu mesta tj u posti ili banci, policija vam nece dozvoliti da svojim kolima odete da platite kaznu. ako nemate novca mozete da budete izlozeni riziku da vam skinu tablice i odslepaju auto na policijski parking.
u principu kao sto rekoh, pravila postoje i ne razlikuju se mnogo od nasih samo sto se kod nas ne postuju pa vlada anarhija, gledao sam recimo da li ce neko da se parkira na ovo parking mesto predvidjeno za male automobile, nikome nije palo na pamet iako je recimo tu corolla ladno mogla da stane
Posted Image
rumunija, bugarska:
kod rumuna i bugara pravila su tu da se krse, putevi su osrednji, za obe zemlje se kupuje vinjeta s tim sto se rumunska dobija u obliku papira A4 formata na kome pise nesto, bugarska se lepi i nije skupa isto kao i rumunska. u rumuniji svasta mozete zateci na putu od konjskih zaprega do nekih cudnih vozila za prevoz sekundarnih sirovina, u bugarskoj policije ima i vrse kontrole, posebno su alergicni na nase tablice pa skoro svaki automobil zaustavljaju, iako su u uvropskoj uniji voznja u te dve zemlje nema veze sa ostatkom zapadne evrope, po meni je mozda cak i gore nego kod nas

holandija:
putarina se ne placa, slicna su pravila kao u ostatku zapadne evrope, parking je skup a u neke gradove jednostavno ne mozete uci kolima vec postoji veliki parking na kome ostavljate auto i tu uzimate bicikl ili koristite javni prevoz, negde i mozete kolima u grad ali se placa 10 evra ulaz pa ko voli neka izvoli, cena benzina varira i krece se od 1.30 evra pa sve do 1.70, kako gde naletite.holandjani iako je sve ravno ne vole da voze brzo, generalno voze bar 10-20 ispod ogranicenja, iz mog iskustva policija je ljubazna i nije toliko rigorozna posebno kada vide auto sa stranim tablicama, cak iako napravite prekrsaj opomenuce vas bez da vam odmah naplaciju kaznu.

#4 Milos CTS

Milos CTS

Racing Crew & TcS Team

• Moderators
  • PipPipPip
  • 9357 posts
  • LocationBeograd
  • Corolla E123 (2zz-ge) TSn

Posted 04 May 2014 - 14:43

Bravo Mićo odličan info!

Dodao bih još samo da:
Za Francusku spremite sitne evre ako planirate da izlazite na manje naplatne rampe, ili Master Card (ovo nije provereno jer mi nije bila pri ruci, a ostale meni poznate nisu primali)
Za Italiju Venecija - Ventimilja (granica sa Francuskom) je čini mi se 56 E putarina

#5 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 04 May 2014 - 15:13

da, to je ta cifra, sad prodjosmo tuda, prelepe krivine i put na dole a i na gore ;)
Posted Image
ako se kojim slucajem zaputite u portofino u italiji jer je odatle relativno blizu treba znati da postoji samo jedna jedina javna garaza, parking na otvorenom ne jer je mesto malo, a cene parkiranja...

Posted Image
u principu, postutje pravila i propise i necete imati ama bas nikakvih problema, svaki auto koji je u standardu i ne odudara nece privlaciti paznju, osim ako ne dodjete u neku nezgodnu situaciju pa odete pod rendgen ;)
cela prica je pocel avezano za marxove tockove 16 na yarisu, licno mislim da kada bi taj auto bio bar malo spusten ne bi imao nikakav problem, ovako ipak malo odskace i privlaci paznju organa reda tako da bi mu ipak savetovao da ako planira da ide negde ili spusti auto ili nabaci fabricke tockove :)
jos jedna stvar, na slovenackoj granici sam video da su iskljucili coveka kome su se zadnji rubovi raspadali od trulezi, reno neki je bio u pitanju, iz palanke je, popricao sam sa njim i obrazlozili su mu sledece, ako recimo neko prolazi sa malim detetom pored kola to dete moze da se posece na taj rub posle prima antitetanus itd...svako zasto ima svoje zato, njega su vratili nazad....

#6 Piske

Piske

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 1930 posts
  • LocationBeograd
  • Bmw E36 320i

Posted 04 May 2014 - 17:54

Svaka čast Mićo na trudu :)
Samo bih dodao još neke možda nekome koristne informacije.
Slovenija: Naklo odmah posle Kranja (ima tabla za skretanje sa auto puta ) smeštaj 20-25 e po osobi U pitanju je turističko selo . Idealno ako neko putuje dalje da prespava.
Nemačka: Gorivo se kupuje kada se izađe sa auto puta dosta je jeftinije nego na pumpama pored auto puta . Ako vam auto stane na auto putu u zaustavnoj traci , odmah će izaći šlep sluba i odšlepati vas do najbližeg stajališta i naplatiti 400e. Čim primetite bilo kakve problema sa kolima prvo parking stajalište i pregledajte auto ;)
Holandija: Najeftinije je gorivo koliko znam na Gulf pumpama
Grčka : Obavezan je PP aparat za sva kola. Propisi se ne poštuju striktno.
Makedonija: Obavezan zeleni karton . Strogo voditi računa o ograničenju brzine na putevima.

#7 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 04 May 2014 - 18:47

Samo bih dodao još neke možda nekome koristne informacije.

neka doda svako ko ima ;)
jeste, na gulf pumpama je najeftiniji benzin, to pravilo za benzin vazi svuda da je van auto puta uvek jeftinije, isto tako nemojte se odmah zaletati na shel jer je po obicaju najskuplji a ne znaci da je benzin najbolji, izbor je veliki a cena moze da bude za nekoliko desetina centi niza.
potrebna dokumenta:
medjunarodna vozacka dozvola je neophodna, pasos, zeleni karton ne osim za bosnu i makedoniju, ako se zaputite u cesku na ulazu vam nece traziti putno osiguranje ali zato na izlazu pogranicna policija kontrolise, kazna je 400 evra ukoliko nemate putno osiguranje. po zakonu i propisu putno siguranje morate da imate gde god da putujete bilo kolima bilo avionom, autobusom, nebitno da li preko agnecije ili u svom aranzmanu. samo jednom su mi trazili na izlazu iz ceske a pred put sam bio u fazonu koj ce nam, realno nikad se ne zna i treba ga imati, za desetak dana kosta oko 1000 dinara.generalno nigde necete videti policiju ni u jednoj zemlji ali ukoliko se nesto desi ili napravite neko sr...nje stvorice se tu u roku od dva minuta. a sto se pp aparata tice...nemam pojma, po netu sam citao da je obavezan i u hrvatskoj kao i u francuskoj, meni bar niko nikad nije trazio ali ga imam, cuo sam da su makednci sada promenili i da po zakonu mora bude onaj od 2 kg, zaista nemam pojma, samo jednom sam prosle godine isao u tom pravcu.makedonci su uveli odlicnu stvar da kaznjavaju voznju levom trakom ali su bar tu desnu sporu traku da malo srede, u ocajnom je stanju :(

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users