Jump to content

Dragi forumaši,

TOYOTA club Serbia forum će ostati aktivan i funkcionalan do daljnjeg.
Forum će raditi normalno bez ikakvih prekida u kontinuitetu.

Dobrodošli na forum!

P.S.
Nakon registracije, napravite novu temu u sobi Parking kako bi ste se predstavili. Tada otključavate pristup svim ostalim sobama i temama foruma.

Photo

Koje automobile početnici neće smeti da voze ako se usvoji nov predlog zakona?

toyota tojota snaga početnici dozvola vozačka zakon

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Mr Nebojša

Mr Nebojša

TcS Team

• Validating
  • PipPipPip
  • 2981 posts
  • LocationČačak
  • GT86 & Celica GT4

Posted 05 December 2014 - 23:35

Koje automobile početnici neće smeti da voze ako se usvoji nov predlog zakona?
5 Dec, 2014

Forbitten86.png

Po svemu sudeći, uskoro će vozačima ispod 21 godine biti zabranjeno da voze automobile kod kojih je odnos snage i mase veći od 76 konjskih snaga po toni. Potražili smo primere automobila koji neće moći da se voze.

Nakon raznih predloga (logičnih ili ne procenite sami) koje smo imali prilike da čujemo proteklih nedelja, finalna ideja glasi da se vozačima mlađim od 21 godine zabrani vožnja automobila kod kojih je odnos snage motora i mase veći od 76 konjskih snaga ili 56 kilovata po toni.

Istina, ova ideja je neuporedivo bolja od svih prethodnih, koje su se odnosile samo na radnu zapreminu motora ili samo na snagu motora. Na sreću, bilo je dovoljno zdravog razuma da se odbace.

Tako će se mnogi mladi vozači naći u situaciji da ne smeju da voze porodični automobil dok ne napune 21 godinu.

Kako da znam da li moj automobil spada među „opasne“?

Formula je jasna. Dozvoljeno je da motor ima snagu od maksimalno 76 KS ili 56 kW po toni mase automobila.

Uzmite snagu vašeg automobila (u KS ili u kW) i podelite je sa njegovom masom izraženom u tonama – npr. ako je vozilo teško 1.200 kg, računaćete da je teško 1,2 tone.

Citroen Xsara 1.6 16V karavan iz 2001. godine sa 109 KS ili 80 kW ima sledeći odnos snage i mase: 109 KS / 1,183 t = 92,14 KS po toni ili 67,6 kW po toni. Dakle, Citroen Xsara 1.6 smatra se opasnim vozilom za vozače mlađe od 21 godine.

Uzmimo još jedan primer - Fiat Brava 1.6 16V iz 1998. godine sa 103 KS ili 76 kW, mase 1.305 kg: 103 KS / 1,305 t = 78,9 KS po toni ili 58,2 kW po toni. Ni ovaj automobil nije dovoljno bezbedan za mlade vozače.

Snaga i težina mog vozila?

Masu možete da nađete na zadnjoj strani saobraćajne dozvole, kod oznake G.

Snagu možete da nađete takođe na zadnjoj strani saobraćajne dozvole, kod oznake P.2. Snaga je u upisana u kilovatima (kW) – ukoliko želite da ih pretvorite u konjske snage, samo ih pomnožite sa 1,36

image.png

Konkretni primeri

Navedene primere uzmite sa dozom rezerve, pošto masa različitih primeraka istog modela može značajno da varira, u zavisnosti od standardne i dodatne opreme, broja vrata, verzije za određeno tržište... Validan je isključivo podatak koji se nalazi u saobraćajnoj dozvoli.

Može

VW Passat 1.9 TDI sa 100 KS iz 2004. godine – odnos 72,4 KS po toni

Zastava 101 sa 55 KS iz 2004. godine – odnos 65,9 KS po toni

Toyota Yaris 1.0 sa 68 KS iz 2004. godine - odnos 74,3 KS po toni

Opel Corsa 1.0 sa 60 KS iz 2004. godine - odnos 61,2 KS po toni

Opel Astra 1.7 CDTI sa 100 KS iz 2004. godine - odnos 73,2 KS po toni

Ne može

VW Golf 1.9 TDI sa 100 KS iz 2004. godine – odnos 84 KS po toni

Toyota Avensis 2.0 D-4D sa 116 KS iz 2004. godine – odnos 81,1 KS po toni

Toyota Yaris 1.3 sa 86 KS iz 2004. godine - odnos 87,7 KS po toni

Kontraefekat?

Jedna od mana ovog ograničenja je to što može da izazove kontraefekat, tj. da u stvari pogorša bezbednost na putevima. Naime, novopečeni vozač će dobiti dozvolu, ali zbog ograničenja neće smeti da vozi porodični automobil sledeće tri godine – za to vreme će „ispariti“ iskustvo stečeno na časovima vožnje.

Kada napuni 21 godinu i sedne za volan, dobijamo vozača koji je dobio dozvolu pre nekoliko godina i od tada gotovo da nije vozio.

Kada sve navedeno imamo u vidu ostaje pitanje, da li je ovo pravo rešenje za unapređenje bezbednosti mladih vozača u saobraćaju? Šta vi mislite? Imate li drugačiji predlog?

Izvor:  Polovni automobili.com

#2 ivo

ivo

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 186 posts
  • Toyota Yaris

Posted 12 December 2014 - 23:39

Definitivno tema za strucnjake i za nekog ko se bavi ovom problematikom.

Moje misljenje je da se ovaj zakon nekako doneo ili "doneo" na brzinu, svakako mi nedostaje istrazivanje. Pored svega mislim da se opet radi o promeni zakona, a primena zakona po ko zna koji put ostaje u drugom ili trecem planu! Mislim da postojeci zakon treba iskoristiti maksimalno, pa ako je potrebno tek tada menjati stvari.

Evo npr. jedne situacije koja je moguca ako ovaj zakon stupi na snagu: deca koja imaju probnu dozvolu, zabavice se negde posle 23h i zbog novog ogranicenja bice primorani da nocu idu prevozom, taksijem ili PESICE...!! Momci i nekako ali devojke?? Koliko ima gradova u Srbiji, sela, mracnih ulica i mesta pored kojih ce biti primorana da prodju ta deca.. i naravno LAK PLEN za dzeparose, manijake, siledzije, manijake, itd. :(

Ne znam da li je sve ovo palo na pamet ljudima koji su smislili ovu promenu zakona ali mislim da sve ovo moze biti vrlo nebezbedno sa ove tacke gledista!! Takodje mislim da jedan deo ovog zakona ide na ruku nekih zlih ljudi, kao npr. onom "mesaru iz Surcina"! :((

#3 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 12 December 2014 - 23:54

Evo npr. jedne situacije koja je moguca ako ovaj zakon stupi na snagu: deca koja imaju probnu dozvolu, zabavice se negde posle 23h i zbog novog ogranicenja bice primorani da nocu idu prevozom, taksijem ili PESICE...!! Momci i nekako ali devojke?? Koliko ima gradova u Srbiji, sela, mracnih ulica i mesta pored kojih ce biti primorana da prodju ta deca.. i naravno LAK PLEN za dzeparose, manijake, siledzije, manijake, itd. :(

toj deci je mesto kod kuce u to vreme a ne na ulici, odatle je sve i krenulo, izvini ali po meni nije normalno da u 3 ujutru zateknem tri maloletnika, od toga jedna devojchica, koji imaju jedva 12-13 godina kako stopiraju ili peshke idu negde, a bash skoro sam video i ostao shokiran....konkretno, dorcol, ulica cara dushana.... ej bga sad, mama i tata bi da se igraju mladenaca pa pustili decu da lanzaju okolo naokolo.....sve potiche iz porodice, kuce....

a da je zakon nakaradan-jeste, da se ne sprovodi - ne sprovodi se osim kada hoce da se bave statistikom pa prave akcije i posle daju izveshtaj koliko su kazni napisali za jednu noc....sve je to idiJotizam  :(

a da li se secate pre 4 godine kada su pompezno najavljivali strogi tehnichki pregled!? shta bi od toga-nishta, i dalje se automobili registruju preko veze, krshevi kojima je mesto na otpadu, dekica koji je mene udario je vozio Z 128 koja se raspada, u februaru mesecu celave letnje gume, fali pola zadnjeg branika....pitam policajca da li ce da mu pishe kaznu shto vozi celave letnje gume a on mi kaze " to morate vi da podnesete prijavu" o chemu dalje da prichamo....a on 1925 godishte, podjednako opasan kao i svez vozach, ako ne i opasniji, nikom nishta....

vidi ovu fotku. losha je ali....

Attached File  20140214_154822.jpg   35.29KB   6 downloads

prvo, zar je njemu kao vozachu mesto za volanom? da li je moguce da ovaj auto niko od saobracajnih policajaca nije iskljuchio iz saobracaja!?! ajd sad, neka prave limite po konjskim snagama...

#4 laki72

laki72

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1360 posts
  • LocationBelgrade
  • Toyota Auris, Mitsubishi Galant, Punto classic

Posted 13 December 2014 - 00:19

Cela prica je idiotska.
Nesreca koja je bila povod za 'izmene zakona' se desila na mestu gde je neobezbedjen kraj puta, bez znaka, bez branika...
PROPUST NADLEZNIH U DIREKCIJI - DRZAVA!
Nesrecu je izazvalo lice bez vozacke dozvole, lice koje vec ima tridesetak prijava i niti jednu jedinu procesuiranu.
Krivac POLICIJA I PRAVOSUDNI SISTEM - DRZAVA!

posledica je da moj bratanac u arilju koji nema nocni prevoz, a radi do 02.00 nece moci da ode kuci sa posla?!
Jer gle cuda, ima jos tih budala u srbiji koji rade, a ne provode svaku noc u ludom (alkohol, droga, razvratnistvo...) provodu.
I postojeci zakon je bio dovoljno mozda i previse restriktivan, samo se nije primenjivao.
I to je ono sto dovodi do ovakvih situacija.
Patrole izadju, odrade raskrsnicu sat, dva 'odrade normu' i zavuku se negde da dremkaju.

Da je policija zasla u lokal sa alkometrom, napisala prijavu vlasniku za tocenje alkohola maloletnicima, stvar bi pocela da se sredjuje.

Takodje, kada bi jos od 5 razreda osnovne deci uz edukacija (koja izostaje), prikazivali posledice neodgovornosti u saobracaju, kod mladih osoba bi se izradila svest da je zivot jedan i da se sa time ne igra.

Imao sam tu srecu ili nesrecu da su mi roditelji radili u Ortopetskoj bolnici Banjica.
Posto je majka radila na prijemnom, a stanovali smo u neposrednoj blizini, cesto sam (decja posla) posecivao ovu ustanovu.
Slike povredjenih i izlomljenih na koje sam ponekad naisao ostale su mi urezane i dan danas. Neko ce reci da je to sokantno za decu i da ih treba postedeti takvog stresa, ali sam ja misljenja da je bolje da prezive taj stres, ali izgrade svest o opasnostima koje nosi saobracaj...

#5 ivo

ivo

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 186 posts
  • Toyota Yaris

Posted 13 December 2014 - 01:32

@Mico ako mislis da deca od 20 godina (o njima govorim a ne o onima od 15god.) u 23h treba da sede kuci.. smeh. Da se razumemo, ja mislim da bi to bilo dobro, ali je u danasnjem vremenu.. nije realno. Kao sto @laki72 rece.. ima mladih koji su zaposleni, koji rade. koji uce u citaonici do kasno.. kako ta deca (ljudi) da se vrate kuci?

@laki, slazem se u potpunosti da u slucaju gde su nesrecna deca stradala u onom bmw-u, da je krivac drzava, koja je dozvolila da taj momak koji je vozio, ima 23 prijave, i dalje vozi!! Naravno, sve ide iz kuce ili bar dosta toga.. ne treba stajati nesrecnim roditeljima na muku.. ali ko je pustio tu devojcicu sa 17 godina polugolu sa tim dekolteom u grad da se smuca bez kontrole roditelja..! Izvinite roditelji ali tu ste i vi pogresili debelo! 

Tema je presiroka, ne mogu sve objasniti sto bih hteo, a i ne bi da mi post-ovi budu telefonski imenik.

Drzim se teme.. zakon.. mislim da treba dobro razmisliti.

#6 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 13 December 2014 - 01:52

@ ivo, slazem se, napisao sam to poshto si pomenuo

Takodje mislim da jedan deo ovog zakona ide na ruku nekih zlih ljudi, kao npr. onom "mesaru iz Surcina"! :((

ono dete u bajmoku je imalo 15 godina i onaj monstrum je ubio posle ponoci... :(  

slazem se, razumeli smo se....

. ali ko je pustio tu devojcicu sa 17 godina polugolu sa tim dekolteom u grad da se smuca bez kontrole roditelja..! Izvinite roditelji ali tu ste i vi pogresili debelo! 

prodji nocu u sitne sate gde god i videcesh takve dece ispod 18 god na svakom coshku....

odosmo u off...svakako je totalni idijotizam sve ovo, a naravno da ima vredne i vaspitane dece koja ce biti koletateralna shteta zbog  roditelja koji nisu u stanju da vaspitaju svoju decu jer su i sami nevaspitani...

Also tagged with one or more of these keywords: toyota, tojota, snaga, početnici, dozvola, vozačka, zakon

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users