Jump to content

Dragi forumaši,

TOYOTA club Serbia forum će ostati aktivan i funkcionalan do daljnjeg.
Forum će raditi normalno bez ikakvih prekida u kontinuitetu.

Dobrodošli na forum!

P.S.
Nakon registracije, napravite novu temu u sobi Parking kako bi ste se predstavili. Tada otključavate pristup svim ostalim sobama i temama foruma.

Photo

Da li doneti zakon o zabrani pušenja u automobilu?

auto zakon zobs toyota tojota zabrana pušenje pusenje

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Mr Nebojša

Mr Nebojša

TcS Team

• Validating
  • PipPipPip
  • 2981 posts
  • LocationČačak
  • GT86 & Celica GT4

Posted 18 December 2014 - 15:19

Da li doneti zakon o zabrani pušenja u automobilu?

18.12.2014.god.

pusenje-deca-kola.jpg

Da li smatrate da u zatvorenom prostoru ne bi smeli da budi pušači i nepušači? Ukoliko mislite da to nije toliko bitna stavka, da li bi promenili mišljenje ako su nepušači u istim tim uslovima i mala deca, od recimo svega nekoliko godina?

Posle Kipra, Engleska je druga evropska zemlja koja je odlučila da zabrani odraslima da puše u automobilu ako se u vozilu prevoze deca. Zakon će stupiti na snagu u oktobru 2015, a stručnjaci ističu da je reč o najznačajnijoj odluci koja se tiče poboljšanja zdravlja engleskih stanovnika još 2007. i uvođenja zabrane pušenja na javnim mestima.

Vlada je uputila nacrt zakona o zabrani pušenja u automobilima parlamentu te zemlje koji bi trebalo da ga izglasa početkom 2015. Među snažnim zagovornicima odluke da se u vozilima zabrani pušenje ako se u njima prevoze i osobe mlađe od 18 godina je i premijer Dejvid Kameron. On je još u februaru izjavio da je došlo vreme da se preduzmu novu koraci kako bi se deca zaštitila od opasnosti koje donosi takozvano pasivno pušenje.

Nacrtom zakona predviđene su kazne za roditelje, staratelje ili druge odrasle osobe koje se zateknu sa upaljenom cigaretom u automobilu, ako se sa njima voze i deca ispod 18 godina. Stručnjaci procenjuju da je oko 430.000 dece u Britaniji svake godine izloženo duvanskom dimu dok se voze u porodičnim automobilima.

Donošenje odluke o zabrani pušenja u vozilima podržala su brojna zdravstvena udruženja i organizacije koje bave posledicama udisanja duvanskog dima po zdravlje ljudi i zalažu za zabranu pušenja.

Engleska će tako postati tek druga zemlja u Evropi (uz Kipar) koja je donela zakon o zabrani pušenja u automobilima zbog zdravlja dece. Vlasti Velsa takođe paniraju da donesu jedan ovakav zakon, dok se slične mere razmatraju i u Francuskoj. Javnost u Engleskoj po svemu sudeći podržava novi zakon. Istraživanje sprovedeno u martu pokazalo da se 77% odrsalih, uključujući i 64 odsto onih koji puše, zalaže za zabranu pušenja u automobilima u kojima se prevoze deca.

Britansko udruženje lekara takođe podržava ovu meru.

“Deca su još uvek u procesu razvoja i u poređenju sa odraslima ona brže dišu, apsorbuju više zagađivača iz vazduha i imaju manje razvijen imunološki sistem”, kaže doktorka Šila Holins iz ovog udruženja.

“Kao rezultat toga, ona su osetljivija na štetne efekte koje uzrokuje pasivno pušenje”, objašnjava ona.

Da li biste podržali donošenje ovog zakona u Srbiji, ako bi ga predložile naše vlasti?

Izvor: B92

#2 Dedadule

Dedadule

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 17 posts
  • Yaris 1. 0

Posted 18 December 2014 - 17:33

Ja sam dugogodišnji pušač i saglasan sam sa ovim predlogom.Primetio sam da meni smeta smrad  u automobilu pušača.

#3 dzvini

dzvini

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3814 posts
  • LocationBeograd, Chukarichka Padina
  • Corolla TS '02

Posted 18 December 2014 - 17:39

Meni se povraca u automobilima pushacha...smrdljivo i prljavo uglavnom :/

#4 Mića

Mića

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 4317 posts
  • LocationBeograd
  • wheeler route 1.7

Posted 18 December 2014 - 18:02

I meni, iako sam light pushach u kolima nikada nisam zapalio niti drugima dozvoljavam da zapale.podrzavam, osim toga odrazava se i na bezbednost u saobracaju, mom drugaru ispao zar medju noge, pochelo da smrdi, on izgubio kontrolu nad kolima i zakucao se u bankinu kod bigza na ukljuchenju na auto put.opasno je i to shto bacaju pikavce kroz prozor jer se lako desi da se vrati unutra....

#5 Našud

Našud

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3445 posts
  • LocationStari kraj
  • Carina E 1.6 AT190 & Corolla 1.3 E100

Posted 18 December 2014 - 18:04

Dzvini, zar ti se nos nije navikao na raznorazne miomirise na prošlom poslu?! Meni na sadašnjem jeste... ali i dalje me znaju iznenaditi.  :lol:   Zato sje A3 najbolji, nema pepeljare, a ni upaljača!  :lol:

#6 novakno1

novakno1

the rock does not stop until I lose my licence

• Učlanjen
  • PipPip
  • 242 posts
  • LocationBeograd
  • Toyota Avensis LB 1.8

Posted 18 December 2014 - 19:27

Немам ништа против да сувозач (мој гост) запали коју ако мора... Али никако ако су ту деца.. И у кући и у ауту... Што се тиче возача.. Ако не може да се једе, не може ни да се пуши...

#7 Nessa

Nessa

TcS Team & Racing Crew

• Moderators
  • PipPipPip
  • 3528 posts
  • LocationBeograd
  • Celica 5th gen.

Posted 18 December 2014 - 21:05

Ala ste strogi :) Svako u svojoj imovini, bilo pokretnoj ili nepokretnoj, nek radi sta zeli. U kolima ne pusim, iako sam pusac.

#8 ivo

ivo

Member

• Učlanjen
  • PipPip
  • 186 posts
  • Toyota Yaris

Posted 18 December 2014 - 23:11

Ja sam taj zakon doneo jos davno! :)

#9 pex77

pex77

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 635 posts
  • LocationVelika Plana
  • Toyota Yaris 1.3 Linea Luna

Posted 18 December 2014 - 23:35

Slažem se sa Nessinim mišljenjem. Ali ono što meni smeta je kad vidim da se puši u kolima, a u njima su bebe, mala deca, pa i malo veća deca do 14-15 godina, ma sva maloletna lica u prevodu. E za takvu situaciju bih uveo kaznu. U prvih nekoliko meseci opomena, a posle novčana kazna od 3-5000 dinara, ili ti kao da nije vezao pojas, razgovor mobilnim u toku vožnje ili vožnja sa ugašenim svetlima.
Za kuću kako ko hoće, po svojoj volji i savesti, ali za auto kao što sam napisao. Zašto? Pa zato što je kubikaža vazduha u kabini vozila i kvadratura istih neuporedivo manja u odnosu na kuću, na stranu to što je duvanski dim štetan.

#10 laki72

laki72

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1360 posts
  • LocationBelgrade
  • Toyota Auris, Mitsubishi Galant, Punto classic

Posted 19 December 2014 - 00:41

Pusac sam.
Na duzim relacijama zapalim u kolima. Tada, kada pusim, smanjim brzinu i otvorim prozor jedno 5cm. Cigaretu drzim levom rukom i gotovo sav dim izlazi napolje. Po gradu, na kracim relacijama uglavnom ne pusim, ali kada za 10-11 sati treba da stignem do Praga, nemam vremena da stajem i pravim pus pauze.
Kola pusaca smrde jer se lose odrzava higijena istih. Ljudi misle da je dovoljno prebrisati vlaznom krpom, prsnuti antistatik i okaciti jelkicu.
Nece moci...
Inace, da pusac, dugogodisnji i da svestan da trujem sebe, ali u odredjenim situacijama i druge. Ruzna navika, koja obicno krece iz gluposti, ali je zavisnost ogromna, druga posle heroinske.
Zlo...

#11 dzvini

dzvini

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 3814 posts
  • LocationBeograd, Chukarichka Padina
  • Corolla TS '02

Posted 19 December 2014 - 01:10

Dzvini, zar ti se nos nije navikao na raznorazne miomirise na prošlom poslu?! Meni na sadašnjem jeste... ali i dalje me znaju iznenaditi.  :lol:   Zato sje A3 najbolji, nema pepeljare, a ni upaljača!  :lol:

Jednom prilikom sam morao da prevezem Audi Q5 od Arene do Immo centra, kad nisam bacio peglu tada... :/ Neki Rusi (zidari, majstori, shta li su, ne znam ali ne prilichi im nijedan drugi auto nego stari Moskvich ili Lada) su toliko usmrdeli i uprljali unutra jadan auto da mi ga je bilo zao...ako nije imalo 50 pikavaca i gomila pepela svuda po njemu...uzas, i u perionici su se krstili sa obe ruke svi :(

#12 Piske

Piske

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 1930 posts
  • LocationBeograd
  • Bmw E36 320i

Posted 19 December 2014 - 14:06

I ako sam dugogodišnji i strastven pušač nikada ne pušim dok vozim iz više razloga. Prvo slabija koncentracija tokom vožnje pogotovu u trenutku paljenja cigareta drugo neretko se dešava da žar od cigarete ispadne što kao posledicu ima progorelo sedište itd. Takođe u mojim kolima pošto i ja ne pušim ne mogu ni saputnici da puše. 

Also tagged with one or more of these keywords: auto, zakon, zobs, toyota, tojota, zabrana, pušenje, pusenje

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users