Jump to content

Dragi forumaši,

TOYOTA club Serbia forum će ostati aktivan i funkcionalan do daljnjeg.
Forum će raditi normalno bez ikakvih prekida u kontinuitetu.

Dobrodošli na forum!

P.S.
Nakon registracije, napravite novu temu u sobi Parking kako bi ste se predstavili. Tada otključavate pristup svim ostalim sobama i temama foruma.

Photo
- - - - -

Toyota Yaris 1,0- 2005 (Lampica za ulje- problem)

Yaris

• Please log in to reply
45 replies to this topic

#21 mahatma

mahatma

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 1653 posts
  • LocationNovi Beograd
  • Honda Jazz 1.4 LS

Posted 29 October 2015 - 15:47

Neozbiljan je. Sacu mu nadjem nesto dasusere :D

zvolte:

http://www.toyotaclu...isima-96000-km/

#22 Zdravko

Zdravko

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 22 posts
  • Toyota Yaris

Posted 29 October 2015 - 20:06

Ha, aha... Mahatma, bas si me utesio. Isčitao sam ovo sve. Bolno i zanimljivo...

Ovo nisam ispričao:

Kada sam kupovao, auto sam odmah odvezao u ovlašćeni servis u NS-u na dijagnostikalu.

Posle provere mehaničara, autu nije dijagnosikovan nikakav defekt ili havarija kod motora, vec potencijalna zamena seta kvačila, zato što hvata visoko.

Kada sam upitao da odmah odradim manji servis (promenu filtera i ulja), mehaničar mi je rekao da nema potrebe još, već na 150kkm, kako je predvidjeno na nalepnici.

Iskreno, kome cu da verujem ako ne njemu. Ako se u nečto ne razumem, volim da poslušam nekog kompetentnog. I tako ja upalim auto, zahvalim se i odem kuci.

Naravno, čoveku ništa ne zameram, nije imao zle namere. Na kraju krajeva ja sam trebao da insistiram.

Da, da javim kako se dalje odvija situacija kod Jareta:

Posle jučerašnje promene ulja i filtera, danas nije palio lampicu na relacijama na kojima je palio pre par dana (posle 5-6 km).

Svestan sam da to još ništa ne znači, ali za sada je dobar znak.

Očigledno da cu za par dana tek videti, pogotovo kad mi se namesti da prodjem malo vise km.

Čujemo se.

Pozdrav!

#23 MikSa

MikSa

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 2168 posts
  • LocationZvezdara
  • TOYOTA COROLLA GTI AE92 4AGE REDTOP SMALLPORT

Posted 29 October 2015 - 20:17

drug nepisano pravilo je kad se kupi auto radi servis,nebitno sta pise na papiru ili sta ti predhodni vlasnik kaze. to je zlatno pravilo rdi samog sebe da budes spokojan, jer za neku glupu cifru mogao si sebi da napravis tesku havariju ;)  tako da za buduce na intervalu od 7000>9000 radi servis,nece mu nista skodi a ni tebi nece mnogo da kosta :)

#24 Nessa

Nessa

TcS Team & Racing Crew

• Moderators
  • PipPipPip
  • 3528 posts
  • LocationBeograd
  • Celica 5th gen.

Posted 29 October 2015 - 20:24

Dodao bi.... osim ako ne poznajes predhodnog vlasnika.

#25 matori

matori

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 2064 posts
  • LocationŠid
  • Toyota Yaris 1.5VVT-i TS

Posted 29 October 2015 - 20:43

Zdravko, nisi napisao odakle si! Sad vidim da si radio pregled u Novom Sadu u ovlaštenom servisu. Ako si iz Novog Sada ili okolice , a može i dalje(ja sam 80km od Novog Sada pa opet tamo idem na servise), moj ti je predlog "Trio servis" da ideš tamo i tamo održavaš auto i da ti oni vode evidenciju o autu. Ne mogu da verujem da ti je neko od majstora predložio da ne menjaš ništa na autu koji si kupio (a da taj auto ne poznaš od pre) . Meni je to nezamislivo. 

#26 tarantino

tarantino

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 533 posts
  • LocationSubotica
  • Corolla E12 1.6 VVTi

Posted 29 October 2015 - 21:09

Matori, nije ni cudo da ti u Triu rade servise i preglede za dzabe kad ih toliko reklamiras :-) . Salim se naravno, super su oni! Zdravko, bio sam i ja u ovlascenom servisu u NS ali nikad vise!

#27 matori

matori

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 2064 posts
  • LocationŠid

Posted 29 October 2015 - 21:28

@tarantino- hehehe , možda sam i plaćen ;) ! Ma ja sam s njima oduševljen! Posle 20 i kusur godina vožnje i svakakvih kola, majstora i servisa, kada sam naleteo na njih ostao sam šokiran(u pozitivnom smislu). Kako svima objašnjavam moju filozofiju kako raditi i organizovati rad da bi se bio uspešan , to sam sve kod njih našao. Kada sam kupovao pre par dana auto , pričao sam sa njima da ako kupim neki auto koji nije japanski ili korejski , da mi dozvole da i dalje kod njih održavam. Stvarno nisam sreo tako poslovne i dobre ljude koji uz to imaju svoj posao u malom prstu! Izvinjavam se za reklamu , samo iznosim svoje iskustvo i pokušavam Zdravku da pomognem. ;)

#28 MikSa

MikSa

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 2168 posts
  • LocationZvezdara

Posted 29 October 2015 - 22:07

Dodao bi.... osim ako ne poznajes predhodnog vlasnika.

naravno,slazem se stim ;)

#29 Zdravko

Zdravko

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 22 posts
  • Toyota Yaris

Posted 29 October 2015 - 22:13

Naveo sam na predhodnoj strani, iz okoline Paracina sam, pa mi je problem specijalizovani servis, jer ih ima tek u Nišu i Kragujevcu najbliže...

Auto je kupljen u Novom Sadu, pod dogovorom sa tadašnjim vlasnikom da prvo odemo na proveru u servis. Servis je "Gota car", na Zrenjaninskom putu.

Inače, jako sam zadovoljan ovim Yarisom.

Ako se ispostavi da je uključivao lampicu da najavi "izdisaj" ulja i filtera, a to sam sad zamenio, ja ću tek biti oduševljen njime i Toyotom uopšte...

Pozz

#30 Zdravko

Zdravko

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 22 posts
  • Toyota Yaris

Posted 02 November 2015 - 23:16

Evo, od zadnjeg javljanja prošao sam dovoljnu kilometražu da može da se zaključi šta je.

Lampica se više nije palila, promena ulja i filtera je bilo ono što je auto tražio.

Shvatam, upozoravao je da ako se to ne obavi, slede potencijalne implikacije...

Pošto sam prešao na polusintetiku (trenutno Mobil,10w-40), menjaću mu do 7000 km, izgleda da sam lekciju jeftino prošao.

Kakva delikatna elektronika. Upozorava te da prvo da sprecis, a ne kad nešto crkne.

Svaka čast, jako sam zadovoljan!

Forca Toyota! :)

#31 matori

matori

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 2064 posts
  • LocationŠid

Posted 02 November 2015 - 23:53

Super da je samo to ! Sa servisima nema zezanja, ono što se mora - mora!

#32 MikSa

MikSa

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 2168 posts
  • LocationZvezdara

Posted 03 November 2015 - 00:12

:twothumbsup:   bitno je da je sve ok uz normalne izdatke koji su obavezni za redovan servis, :toyota:

#33 laki72

laki72

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1360 posts
  • LocationBelgrade
  • Toyota Auris, Mitsubishi Galant, Punto classic

Posted 03 November 2015 - 01:57

Nista on tebe nije upozoravao.
Pogresno si shvatio...

#34 Zdravko

Zdravko

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 22 posts
  • Toyota Yaris

Posted 03 November 2015 - 10:41

Ok Laki, slušam?

#35 matori

matori

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 2064 posts
  • LocationŠid

Posted 03 November 2015 - 10:57

Laki ti hoće reći da je ulje toliko bilo loše da nije podmazivalo i da je svaki puta palenjem lampice određena šteta pravljena. Yaris nema kao neni noviji automobili, resetovanje servisa pa posle određene kilovetraže da te kompjuter upozorava na potreban servis palenjem neke lampice, u ovom tvom slučaju kako ti misliš , lampice od ulja. Znači svako palenje te lampice skraćuje vek motora jer nisi imao adekvatno podmazivanje. Znači nije upozorenje već ozbiljnija stvar. Nemoj da te uplašim sa ovim , već prati servise i to radi na vreme i proveravaj nivo ulja barem jednom mesečno. 

#36 laki72

laki72

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 1360 posts
  • LocationBelgrade
  • Toyota Auris, Mitsubishi Galant, Punto classic

Posted 03 November 2015 - 11:27

Upravo sve ovo sto ti je @matori napisao.

I za buduce situacije.
"Crvene" lampice (signalizacija instrument table) su ozbiljni problemi.
Upozorenja su najcesce narandzaste boje.

Crvena lampica ulja signalizira 'iskljucivo' nedostatak pritiska u uljnim kanalima.
Moze biti uzrokovan zbog vise faktora, a ti si izgleda imao srece, pa je u pitanju bilo ili totalno 'razbijeno' ulje, ili ti je filter ulja bio iz nekog razloga totalno zapusen.

Nemoj me pogresno razumeti, nije mi bila namera da te na bilo koji nacin omalovazavam, ali si prilicno povrsno prisao celoj problematici, srecom (nadam se) bez ozbiljnijih posledica.

Sto se servisa i servisera tice, vec sam ti napisao svoje misljenje.
Nije bitno da se to zove "toyota service" ili "Japan XYZ"...
Bitno je da covek koji je mehanicar voli to sto radi i zna to da radi.

Mitovi po sistemu "japance ne zna svako da radi" su tacni, ali samo za sablon majstore koji posao uce 'napamet'
Ko upotrebljava mozak, resice problem na Tojoti ili Hondi, isto kao na VW ili BMW-u.
Ne vozimo mi japanski voz ili avion. :D

Zato sam ti ranije i napisao da menjas majstora ;)

Edit:
I da dodam sledece.
Telefon u sake, pa nazovi "ovlasceni" servis gde si pregledao automobil prilikom kupovine, te im objasni situaciju u kojoj si se nasao zbog njihove preporuke, uz spominjanje uze i sire familije.
Mozda i mail na Toyota Serbia, sa prituzbom na rad servisa.

Sve nesto imam utisak da je neko iz tog 'ovlascenog servisa' imao interes da se automobil proda po toj ceni, pa ti je sve predstavio savrsenim...

#37 Zdravko

Zdravko

Newbie

• Forumaš
  • Pip
  • 22 posts
  • Toyota Yaris

Posted 03 November 2015 - 12:29

Šta reći... Osim hvala!

Čovek najviše uči na svojim greškama, a može da bude zadovoljan ako nije prošao skupo (ne mislim samo na novac- uopšte).

Matori, Laki... Hvala!

Verujte, do pre 4-5 meseci mislio sam da u auto samo sipaš gorivo i teraš. Pa te muka oko novca pri kupovini natera da ulaziš u strukturu problema.

Zato ovde na forumu, tek bih želeo da naučim iz iskustva kompetentnijih.

Jer znam, kako ti održavaš stvar, tako će ona tebi služiti.

Evo, pitam se kad bih morao da menjam filter za gorivo, i gde je ono kod Yarisa l(restajling)?

Svaki savet koji imate kažite, pogotovo što sam stvarno zavoleo ovaj auto.

Pozdrav!

#38 matori

matori

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 2064 posts
  • LocationŠid

Posted 03 November 2015 - 13:38

Filter za gorivo je u rezezervaru i ne menja se. Na Yaretu menjaš filter vazduha(nekih 400din.), filter kabine(nekih 1200din.), filter ulja(nekih 600din.) na svakih 10 000km ili jednom godišnje ako nisi prešao tu kilometražu. Ulje u motoru(sad sam menjao i nisam pogledao cenu , ali mislim da je 4l oko 3000 din.) na svakih 10 000km ili jednom godišnje ako nisi prešao tu kilometražu Svećiće(nekih 2000din.) na svakih 30 000 (Denso ili NGK), PK kaiš klime(nekih 700din.) ,proveri se stanje kad dođeš na redovan servis i promeni se ako treba, obično na svakin 50 000km, PK kaiš alternatora i vodene pumpe(nekih 800 din) on se isto kao i kaiš klime proverava na svakom redovnom servisu pa ako je istrošen zameni se. To je ono što se menja i to treba REDOVNO da se ispoštuje. Treba na svake 2-3 godine promeniti ulje u kočionom sistemu(oko 1000din.) i jednom na 100 000km ulje u menjaču(2000din.). Kod Yarisa koliko sam ja primetio jedino znaju otići stabilizatori(gumice ispucaju od loših puteva i to treba pregledati(komad je 1200 dinara)- oni odu možda na nekih 5 godina eksploatacije. Ovo sve prepiši na papir i imaj kao podsetnik. Vodi evidenciju u neku svesku ako već nisi dobio knjižicu od servisne kuće u kojoj radiš servise. Možeš i otići do servisa sa ovim popisom i uraditi ostale stvari na autu sa ovog spiska, koje nisi sada uradio kada si radio servis i kada to uradiš ti si miran sa autom. To ti sve iz iskustva kažem i potpisujem. Yare je fantastično kvalitetan auto ako se redovno održavaju osnovne stvari i ima da se navozaš s njim mnogo više nego drugi sa drugim autima. Za cene sam stavio okvirno i možda variraju neki dinar gore, dole u odnosu na navedeno, ali ništa bitno, uglavnom je to to! Da, i pošto si kupio polovan auto , nemoj da štediš da obavezno izbalansiraš točkove(nekih 800din.) i optiku(nekih 1300din.) 

#39 GoForit

GoForit

Advanced Member

• Učlanjen
  • PipPipPip
  • 946 posts
  • LocationZvezdara
  • Auris ADE 150L

Posted 03 November 2015 - 13:58

http://www.toyotaadr...vanje/yaris.pdf

#40 matori

matori

Advanced Member

• Forumaš
  • PipPipPip
  • 2064 posts
  • LocationŠid

Posted 03 November 2015 - 14:12

@ GoForit- ovo su spomenute visoke cene ovlaštenog servisa. Tek sam krenio da čitam i odma filetr ulja 12e i odustao od daljeg čitanja. U ovlašteni servis se ide dok traje garancija auru , posle beži što dalje :) .

Also tagged with one or more of these keywords: Yaris

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users